Vi hører det ofte fra kunder og andet godtfolk – en el-regning er ikke til at gennemskue for almindelige mennesker! Vi har derfor fremfundet nogle eksempler på el-regninger, som vi vil gennemgå. Måske du bagefter bedre kan gennemskue din egen.
Herunder finder du 3 eksempler på el-regninger.
De 2 første el-regninger er el-kunder med solcelleanlæg på nettomålerordningen. Hos den ene kunde er boligen el-opvarmet med varmepumpe, og kunden får derfor reduceret el-afgift. Den anden kunde har ikke el-opvarmning og betaler fuld el-afgift.
Den 3. el-regning kommer fra en el-kunde med solcelleanlæg på timebaseret afregning, samt med bolig el-opvarmet med varmepumpe.
På hver el-regning har vi tilføjet nogle informationer og nogle udregninger. Tallene for solcelleanlæggenes produktion er hentet fra SolarEdge Monitorportal.
Hvordan overgangen til flexafregning for solcelleanlæg på årsbaseret nettomålerordning påvirker din el-regning, kan vi ikke sige noget om endnu. Læs evt. mere om flexafregning her.
Klik på billederne for at se dem i større format.